DoporučujemeZaložit web nebo e-shop

Stanovy spolku

Stanovy Spolku Archanděl Michael

jako sdružení podle zákona č. 83/1990 Sb., o sdružování občanů v platném znění:

 

I. Název a sídlo:

1.  Název:        Spolek Archanděl Michael

2.  Sídlo:          Řeckokatolický farní úřad, Lochenice 84, 503 02 Předměřice nad Labem

 

II. Účel a cíle činnosti spolku:

1. Spolek je založen za účelem přípravy a realizace výstavby kostela a komunitního centra Archanděla Michaela a jeho provozu vč. organizace církevně pastoračních aktivit

2. K podpoře hlavní činnosti může spolek vyvíjet vedlejší činnost v oblasti organizování vzdělávacích a společenských aktivit pro širokou veřejnost

 

 

III. Doba trvání spolku

1.  Spolek se zakládá na dobu neurčitou.

 

IV. Členství ve spolku

1.  Smyslem členství ve spolku je podpora naplnění účelu jeho vzniku a cílů jeho působení v souladu se stanovami. Každý člen spolku se zavazuje svým vstupem do spolku dodržovat a respektovat jeho stanovy.

 

2.  Členem spolku se může stát fyzická osoba starší 18 let, která se dobrovolně rozhodne vstoupit do spolku, souhlasí s účelem, jeho cíly a stanovami, podá písemnou žádost o přijetí za člena spolku Správní radě.

 

3.  Členem spolku se může rovněž stát právnická osoba, jejíž činnost je slučitelná s účelem a cíly spolku, která se dobrovolně rozhodne vstoupit do spolku, souhlasí s jeho účelem, cíly a stanovami a podá prostřednictvím svého statutárního zástupce písemnou žádost o přijetí za člena spolku Správní radě.

 

4. Členství ve spolku vzniká dnem, kdy o přijetí za člena rozhodla Správní rada na základě projednání žádosti o přijetí. Rozhodnutí Správní rady o přijetí žadatele za člena spolku je žadateli předáno osobně nebo odesláno doporučeně nejpozději do týdne od přijetí rozhodnutí.   

 

5. Čestné členství ve spolku schvaluje Shromáždění na návrh Správní rady význačným osobám. Čestní členové spolku mají ve smyslu stanov pouze členská práva, nikoliv povinnosti, tím však není dotčena podmínka členství - podpora naplnění účelu jeho vzniku a cílů jeho působení v souladu se stanovami.

 

6. Každý člen spolku má právo ze spolku vystoupit, což je povinen oznámit písemně dopisem adresovaným předsedovi spolku. Členství zaniká dnem uvedeným v dopise, nejdříve však dnem doručení.

 

7. O vyloučení člena ze spolku rozhoduje Správní rada na svém zasedání, a to z důvodů, že další členství člena ve spolku není slučitelné s účelem a cíly spolku. Vyloučení z členství spolku oznamuje dopisem vyloučenému předseda spolku.

 

8. Čestného člena spolku není možné ze spolku vyloučit, ale lze mu jeho členství ze závažných důvodů s ohledem na zásady poslání a účelu spolku, odejmout. O odejmutí čestného členství rozhoduje Shromáždění na návrh Správní rady.

 

9. V případě vyloučení nebo jiného zániku členství člena spolku se vklady, vnosy a jiné hodnoty, které člen spolku převedl na spolek, nevypořádávají a zůstávají majetkem spolku.

 

 

V. Práva a povinnosti členů spolku

1.  Členové spolku mají zejména tato práva:

     -  podílet se na činnosti spolku

     -  účastnit se jednání Shromáždění, vyjadřovat se k projednávaným záležitostem,  

        žádat o jejich vysvětlení

     -  hlasovat na Shromáždění o předložených návrzích

     -  volit a rovněž být volen do orgánů spolku v souladu se stanovami

     -  kontrolovat činnost spolku

 

2.  Členové spolku mají zejména tyto povinnosti:

     -  napomáhat plnění účelu a cílů spolku podle svých možností a schopností

     -  dodržovat stanovy

     -  plnit usnesení orgánů spolku

     -  vykonávat řádně funkce, kterými byli pověřeni

     -  chránit majetek spolku

     -  řádně platit stanovené členské příspěvky

 

 

 

VI. Orgány spolku, způsob jejich ustavování, určení orgánů a funkcionářů oprávněných jednat jménem spolku

 

  1. Orgány spolku jsou:                    Shromáždění členů spolku

Správní rada spolku                                                       

Kontrolní komise

Orgány spolku zasedají a jednají v sídle spolku nebo na jiném místě, předem stanoveném svolavatelem jednání.

 

  1.   Shromáždění členů spolku

 

2.1.   Shromáždění členů spolku (dále jen Shromáždění) je nejvyšším orgánem spolku.

 Shromáždění tvoří všichni členové spolku. Shromáždění členů spolku zasedá nejméně 1x ročně a svolává je Předseda Správní rady spolku nebo jím pověřený člen Správní rady. První Shromáždění svolá zmocněnec Přípravného výboru nejpozději do 30 dnů ode dne obdržení rozhodnutí o registraci spolku za účelem volby členů Správní rady a Předsedy spolku. Předseda nebo jím pověřený člen svolá Shromáždění členů spolku vždy, když o to požádá nejméně jedna třetina členů spolku. Svolání Shromáždění musí být oznámeno nejméně 15 dní před termínem jeho konání

2.2.   Do působností Shromáždění patří:

              a) schvalování změny těchto stanov spolku,

              b) volba a odvolání Předsedy spolku a volených členů Správní rady spolku

              c) volba a odvolání Kontrolní komise

  d) schvalování výroční zprávy o činnosti a hospodaření spolku,

        e) stanovení výše členských příspěvků členů spolku a povinnosti platit tyto příspěvky,

   f) udělování čestného členství, příp. jeho odejmutí

      g) další otázky, pokud tak určují stanovy spolku nebo zákon

2.3.  Shromáždění je způsobilé se usnášet, pokud je přítomna alespoň polovina všech řádných   členů spolku. Pokud se do 1 hodiny od stanoveného začátku zasedání Shromáždění nesejde ani polovina všech členů spolku, je Shromáždění usnášeníschopné, je-li přítomno alespoň 25% všech členů spolku.

2.4.  Shromáždění rozhoduje pouze na svém zasedání, a to prostou většinou přítomných členů. Každý člen spolku má 1 hlas. Zasedání je neveřejné, pokud oprávněný svolavatel zasedání nebo členové spolku přítomní zasedání nerozhodnou jinak.

3.     Správní rada spolku

3.1.  Správní rada spolku (dále jen Správní rada) je výkonným orgánem spolku, plní usnesení shromáždění členů spolku, řídí činnost spolku mezi jednotlivými zasedáními Shromáždění a rozhoduje o všech záležitostech, které nejsou stanovami vyhrazeny jinému orgánu.

3.2.  Správní rada má celkem 5 členů. Správní radu tvoří:  

předseda spolku

                                         místopředseda

                                         pokladník spolku

                                          další členové

3.3. Předsedu spolku, místopředsedu, pokladníka a další dva členy Správní rady volí Shromáždění na svém zasedání. Funkční období členů Správní rady je tři roky.

3.4. Správní rada se schází nejméně 1x za 2 měsíce. Správní radu svolává dle potřeby předseda spolku (dále jen předseda) nebo místopředseda. Správní rada je usnášeníschopná, je-li přítomna nadpoloviční většina jejich členů. Správní rada rozhoduje většinou přítomných členů. Každý z členů správní rady spolku má při hlasování ve správní radě spolku 1 hlas, při rovnosti hlasů rozhoduje hlas předsedy.

3.5. Spolek zastupuje navenek Předseda, který je statutárním orgánem spolku a jedná jeho jménem. Předseda spolku řídí činnost spolku v souladu s právními předpisy a stanovami mezi zasedáními Správní rady. Předseda spolku za spolek podepisuje tak, že k vytištěnému nebo nadepsanému názvu spolku připojí svůj podpis s uvedením funkce.

3.6. Místopředseda zastupuje Předsedu v době jeho nepřítomnosti. Není-li obsazena funkce  Předsedy, vykonává místopředseda spolku rovněž funkci Předsedy v celém rozsahu.

3.7. Pokladník spolku odpovídá za vedení účetní a finanční evidence majetku a prostředků spolku, za hospodaření s majetkem a prostředky spolku v souladu s právními předpisy, účelem spolku a v souladu s konkrétním účelem, na který byly pro spolek prostředky poskytnuty.

3.8. Do působnosti Správní rady patří zejména:

-   hospodaření s majetkem spolku

-   sestavení rozpočtu

-   rozhodování o přijetí za člena spolku příp. o vyloučení člena ze spolku,                                                         -   vypracování zprávy o činnosti a hospodaření spolku

-   rozhodování o dalších otázkách, které nejsou svěřeny do působnosti Shromáždění                            

    nebo kontrolní komise

 

3.9. Správní rada spolku je oprávněna zřizovat na dobu určitou nebo neurčitou další čestné a   

       pomocné orgány spolku, a to i z osob, které nejsou členy spolku. 

 

4. Kontrolní komise

4.1. Kontrolní komise dohlíží na hospodaření spolku a vykonává-li spolek činnost v souladu se stanovami a právními předpisy. 

4.2. Kontrolní komise má tři členy. Členy kontrolní komise volí a z funkce odvolává Shromáždění. 

4.3. Členové kontrolní komise volí ze svých řad předsedu komise.

4.4. Funkční období člena kontrolní komise je tři roky. Člen se funkce v komisi může vzdát a to písemným oznámením Předsedovi spolku. Členství v komisi zaniká dnem doručení oznámení, není-li v něm uvedeno pozdější datum. 

4.5. Členové kontrolní komise mají právo nahlížet do účetních knih a jiných dokladů spolku a kontrolovat údaje tam obsažené. Mají právo žádat o vysvětlení členy Správní rady, kteří jsou povinni jim vysvětlení podat.

4.6. Předseda komise má právo zúčastnit se zasedání Správní rady, jestliže o to požádá.

4.7. Kontrolní komise předkládá Správní radě návrhy na opatření týkající se hospodaření a činnosti spolku.

4.8. Kontrolní komise podává Shromáždění vyjádření ke zprávě Správní rady o činnosti a hospodaření spolku.

4.9. Kontrolní komise se schází nejméně 1x za 3 měsíce. Její schůzky svolává a řídí Předseda komise.

 

VII. Hospodaření spolku

  1. Příjmy spolku tvoří:
    1. členské příspěvky členů spolku
    2. dary pro spolek od jeho členů,
    3. finanční a věcné dary poskytnuté fyzickými a právnickými osobami,
    4. dotace a podpory z veřejných rozpočtů,
    5. výnosy z majetku spolku,
    6. výnosy z vedlejší činnosti spolku

 

2.   Zásady hospodaření spolku:

 

2.1. Správní rada spolku sestavuje a přijímá rozpočet spolku. Rozpočet se sestavuje na příslušný kalendářní rok a vyúčtování výsledků hospodaření se provádí ve výroční zprávě nejpozději do 3 měsíců po skončení kalendářního roku.

2.2. Spolek vede účetnictví v souladu s právními předpisy.

2.3. Průběžné vyúčtování nákladů, zisku a případných ztrát z činnosti spolku Správní rada spolku  provede vždy k 15. dni následujícího měsíce po skončení každého kalendářního čtvrtletí. Správní rada spolku určí v návaznosti na toto vyúčtování, jak bude dále naloženo s výsledkem činnosti spolku.

2.4. Návrh rozpočtu pro příští rok a výsledek hospodaření za uplynulý kalendářní rok musejí být vhodným způsobem dostupné všem členům spolku v sídle spolku. Členové spolku k nim mohou vznášet připomínky nejpozději během zasedání Shromáždění.

2.5. V případě zániku spolku z jiného důvodu, než je sloučení spolku s jiným spolkem, se majetkové vypořádání provede tak, že likvidační zůstatek se nabídne Řeckokatolické farnosti, IČO: 73631884, Lochenice 84, 503 02 Předměřice nad Labem

 

VIII. Zánik spolku

1. Spolek kromě případů uvedených v zákoně zaniká na základě rozhodnutí Shromáždění                           o rozpuštění spolku nebo o sloučení spolku s jiným spolkem.

2. V případě rozhodnutí o rozpuštění spolku se provede likvidace. Likvidátora jmenuje Shromáždění. Při likvidaci spolku se postupuje přiměřeně podle ustanovení zákona o likvidaci spolku.

 

IX. Závěrečná ustanovení

  1. Spolek vznikne dnem zápisu do veřejného rejstříku.

 

  1. Členové Přípravného výboru (zakladatelé) se dnem registrace těchto stanov stávají prvními členy spolku a zmocněnec jedná jménem spolku do zvolení Správní rady a Předsedy spolku.

 

  1. Tyto stanovy nevyžadují ke své platnosti schválení Shromáždění. Shromáždění však  schvaluje jakoukoliv změnu těchto stanov.

 

 

SEO